Základní a periodické školení jeřábníků a vazačů břemen

Školení je v souladu s platnou legislativou a technickými normami, zejména zákonem č. 262/2006 Sb., zákoníkem práce, zákonem č. 309/2006 Sb., ČSN ISO 9926-1:1993 „Jeřáby - Výcvik jeřábníků“ a ČSN ISO 12 480-1:1999 „Jeřáby – Bezpečné používání“. Školení vychází ze Systému bezpečné práce pro provoz ZZ, ve kterém jsou popsány základní informace ohledně školení zaměstnanců a jejich kvalifikace.

Základní školení obsahuje:

Teoretickou část v rozsahu, dle náročnosti obsluhované techniky, druhu používaných vázacích prostředků a způsobu vázání. Školení probíhá s využitím prezentace promítané diaprojektorem na plátno. Studenti, jsou v průběhu zácviku vybaveni potřebnou literaturou k samostudiu.

Praktický zácvik provádí student pod dohledem odborně způsobilé osoby na pracovišti zaměstnavatele. Rozsah je opět dán náročností obsluhované techniky, druhem používaných vázacích prostředků a způsobem vázání.

Zkoušky: Výcvik je ukončen praktickou zkouškou a písemným testem.

O základním školení je vedena písemná dokumentace v souladu se zákoníkem práce, která je předána, včetně podrobné osnovy a podepsané prezenční listiny, zaměstnavateli.

Jeřábník a vazač po úspěšném vykonání zkoušky obdrží oprávnění obsluhy zdvihacích zařízení, případně vazačský průkaz.



Periodické (opakovací) školení:

Rozsah, periodicitu a obsah školení stanovuje dle zákoníku práce organizace.

Osnovu školení odpovídající požadavkům zákona zpracuji a případně doplním o požadované specifikace konkrétní společnosti a pracoviště.

Školení probíhá v časovém rozsahu dle probírané problematiky a požadavku zaměstnavatele. Školení je ukončeno písemným testem.

O opakovacím školení je v souladu se zákoníkem práce vedena písemná dokumentace, která je předána, včetně podrobné osnovy a podepsané prezenční listiny, zaměstnavateli. Záznam do průkazu obdrží účastníci školení po úspěšném vyplnění zkušebního testu.



Základní a periodické školení obsluh pracovních plošin (MEWP)

Školení je v souladu s platnou legislativou a technickými normami, zejména zákonem č. 262/2006 Sb., zákoníkem práce, zákonem č. 309/2006 Sb. a ČSN ISO 18878:2016 „Pojízdné zdvihací pracovní plošiny - Školení obsluhy“. Školení MEWP musí provádět kvalifikovaná osoba, která má rozsáhlé znalosti ve školicím procesu, provádění výcviku a hodnocení dovedností obsluhy při provozu MEWP, pro kterou je obsluha školena.

Základní školení obsahuje:

Teoretickou část v rozsahu dle náročnosti obsluhované techniky. Studenti v průběhu zácviku jsou školeni z návodu pro obsluhu vydaného ke konkrétnímu typu pracovní plošiny. Školení probíhá s využitím prezentace promítané diaprojektorem na plátno.

Praktický zácvik provádí student pod dohledem odborně způsobilé osoby na pracovišti zaměstnavatele. Rozsah je opět dán náročností obsluhované techniky.

Zkoušky: Výcvik je ukončen praktickou zkouškou a písemným testem.

O základním školení je vedena písemná dokumentace v souladu se zákoníkem práce a ČSN ISO 18878:2016. Obsluha obdrží po úspěšném vykonání zkoušek osvědčení o školení s platností na 5 let.

Ověření školení: Zaměstnavatel obsluhy je odpovědný za ověření školení a za předložení dokumentace dokládající, že zaměstnanec má nezbytné školení. Proto obdrží podrobnou osnovu a podepsanou prezenční listinu a potvrdí oprávnění k obsluze pracovní plošiny.



Periodické (ověřovací) školení:

Rozsah, periodicitu a obsah školení stanovuje ČSN ISO 18878:2016 „Pojízdné zdvihací pracovní plošiny - Školení obsluhy“. Školení s prověřením znalostí, musí být provedeno minimálně do 13 měsíců od minulého školení a prověření znalostí.

Školení prověřuje, zda obsluha neztratila požadované znalosti a je seznámena s dodržováním mezinárodních norem a bezpečnostních předpisů.

Školení je ukončeno písemným testem.

O opakovacím školení je vedena písemná dokumentace v souladu se zákoníkem práce, která je předána, včetně podrobné osnovy a podepsané prezenční listiny, zaměstnavateli. Záznam do průkazu obdrží účastníci školení po úspěšném vyplnění zkušebního testu.